Bazy miesiąca: psychologia, socjologia, rolnictwo

W październiku Biblioteka Jagiellońska prezentuje najciekawsze bazy z dziedziny rolnictwa oraz psychologii i socjologii:

  • bazy zakupione: Agricola, Wiley Online
  • bazy w wolnym dostępie: Bibliografia Ornitologiczna, AGRO

BAZY ZAKUPIONE

Baza Agricola (na platformie EBSCOhost)

Baza dotycząca zagadnień z dziedziny rolnictwa i nauk pokrewnych. Notuje nie tylko artykuły z czasopism i monografie, jak również patenty, oprogramowania komputerowe, a nawet materiały audiowizualne i prace doktorskie. Za pomocą wyszukiwania prostego baza umożliwia budowanie bardziej złożonych zapytań poprzez np. stosowanie operatorów logicznych (takich jak: AND, OR, NOT), które pozwalają uzyskać precyzyjniejsze rezultaty. Warto zwrócić uwagę, że wyszukiwanie zaawansowane umożliwia ograniczenie wyników tylko do publikacji z linkami do pełnych tekstów.

Informacje o bazie oraz instrukcja korzystania

Baza Wiley Online

Baza pełnotekstowa recenzowanych czasopism wydawnictwa John Wiley & Sons oraz książek z zakresu m.in. chemii, fizyki, matematyki, informatyki, biologii, psychologii, medycyny, ekonomii oraz socjologii. Platforma Wiley Online oferuje kilka opcji umożliwiających użytkownikom przeszukiwanie zbiorów czasopism i książek. Jest to wyszukiwanie proste, wyszukiwanie zaawansowane zbudowane z kilku pól z możliwością łączenia operatorami logicznymi takimi jak AND, OR, NOT. Istnieje także opcja przeszukiwania bazy według konkretnej dziedziny. Baza pozwala na wyszukiwanie publikacji z samymi abstraktami lub z dostępem do pełnej treści. Zalogowani czytelnicy uzyskują więcej możliwości, m.in. tworzenia własnej „biblioteczki” z publikacjami czy ustawiania alertów informujących np. o pojawieniu się nowej publikacji z interesującej dziedziny.

Informacje o bazie

Instrukcja korzystania:

http://wiley.force.com/Interface?Brand=globaljournalservices

http://olabout.wiley.com/WileyCDA/Section/id-390244.html

Przewodnik po platformie

BAZY W WOLNYM DOSTĘPIE

Baza AGRO

Baza obejmuje opisy bibliograficzne artykułów, których zakres tematyczny to nauki przyrodnicze
i rolnicze oraz im pokrewne (m.in.: weterynaria, gospodarka żywnościowa, gastronomia, ochrona środowiska, toksykologia, bromatologia, towaroznawstwo, agroturystyka i kultura fizyczna.) Wyszukiwać można między innymi poprzez wpisanie słowa kluczowego w języku polskim lub angielskim. Zaawansowane wyszukiwanie publikacji umożliwia formularz zbudowany z kilku pól, w które można wpisać pojedyncze słowo lub wyrażenie, a język i datę wydania wybrać z listy rozwijanej. Istnieje także opcja przeglądania bazy poprzez katalog czasopism, twórców, a także słów kluczowych. Domyślnie katalogi uporządkowane są alfabetycznie (lista A-Z), ale porządek sortowania można odwrócić (lista Z-A).

Informacje o bazie oraz instrukcja korzystania

Bibliografia Ornitologiczna

Baza tworzona przez Polskie Towarzystwo Zoologiczne i Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego notuje opisy bibliograficzne artykułów i innych wydawnictw z dziedziny ornitologii. Wyszukiwanie zaawansowane pozwala na wpisanie wybranych terminów w kilka pól takich jak: autor, rodzina, gatunek i słowo kluczowe. Inne kryteria wybrać można z rozwijalnej listy. Istnieje możliwość sortowania wyników według różnych kryteriów m.in.: autora, roku wydania, obszaru chronionego i województwa.

Informacje o bazie oraz instrukcja korzystania

Wszystkie pytania z zakresu pozyskiwania informacji z baz z zakresu Rolnictwa oraz Psychologii

i Socjologii prosimy kierować na adres e-mail: gabriela.tlomak@uj.edu.pl lub do Sekcji Informacji Naukowej (e-mail: oinka@uj.edu.pl, tel.: 12 663-34-44, p. Gabriela Tłomak).

Data opublikowania: 04.10.2017
Osoba publikująca: Mirosław Kubic