BJ pierwszą biblioteką akademicką w Polsce z instalacją Almy

Biblioteka Jagiellońska z przyjemnością zawiadamia o zakwalifikowaniu jako pierwszej w Polsce biblioteki akademickiej do pełnego uczestnictwa w projekcie OMNIS. Od 1 stycznia 2019 r. będzie implementowany w BJ zintegrowany system zarządzania zasobami – Alma i wyszukiwarka – Primo. Biblioteka Narodowa, w drodze przetargu nieograniczonego, zakupiła usługę jednolitego systemu bibliotecznego w chmurze dla instytucji chcących przenieść swoje dane do wspólnego środowiska katalogowego. System zostanie w pierwszej kolejności wdrożony w Bibliotece Narodowej (do grudnia 2018 r.) i następnie w Bibliotece Jagiellońskiej (do sierpnia 2019r.). Implementacja systemu jest początkiem dostarczania narzędzi do budowy ogólnopolskiej sieci bibliotecznej. System jest przygotowany do pracy z serwerów chmurowych, bez opcji instalacji lokalnej, dzięki czemu biblioteki mogą zrezygnować z kosztów drogiego zaplecza serwerowego. Całość obsługi odbywać się będzie przez przeglądarkę internetową, co pozwoli bibliotekom uniezależnić się od systemu operacyjnego na stacjach roboczych.

Ex Libris jest czołowym światowym dostawcą rozwiązań chmurowych dla bibliotek, a system Alma i wyszukiwarka Primo to dziś najnowocześniejsze rozwiązania realizujące potrzeby wszystkich typów bibliotek, od największych uniwersyteckich, po najmniejsze specjalistyczne. Ex Libris obsługuje tysiące klientów w ponad 90 krajach. W Polsce firma rozpoczęła wdrażać swoje rozwiązania w różnych typach bibliotek na początku lat 90. XX w. Program Alma został zakupiony przez 1095 bibliotek na świecie, głównie uniwersyteckich i narodowych. W 2018 r. został implementowany na uniwersytetach Harvarda i Cambridge. BN i BJ są pierwszymi bibliotekami w Polsce.

Jednocześnie BJ i BN ogłaszają zamiar podjęcia współkatalogowania wszystkich typów publikacji zgodnie z wypracowanymi wspólnie zasadami. Biblioteka Jagiellońska ogłasza również zamiar zakończenia katalogowania w NUKAT w 2019 roku.​

Data opublikowania: 29.06.2018
Osoba publikująca: Mirosław Kubic