Bazy miesiąca - literatura i językoznawstwo

JSTOR - the Arts & Science, Collection I-XI

JSTOR to wielodziedzinowe archiwum cyfrowe, które oferuje pełnotekstowy dostęp do czasopism naukowych, książek i dokumentów źródłowych z 60 dyscyplin, w tym także z zakresu literatury i językoznawstwa. Biblioteka Jagiellońska wykupiła dostęp do kolekcji I-XII. Bazę można przeglądać według prostych kryteriów, tj. hasła przedmiotowego, tytułu, wydawcy lub zastosować wyszukiwanie zaawansowane. Dodatkowo można skorzystać z analizatora tekstu, który na podstawie dowolnego pliku tekstowego wpisanego w okienko wyszukiwawcze znajdzie w bazie JSTOR publikacje o podobnej treści.

Pomoc do bazy

Webinaria

Bibliografia Bara

http://bar.ibl.waw.pl/cgi-bin/makwww.exe?BM=1

Retrospektywna Bibliografia Literackiej Zawartości Czasopism Polskich XIX i XX wieku (do 1939 roku) jest jednym z najważniejszych źródeł informacji bibliograficznej z zakresu historii literatury polskiej, a także recepcji literatur obcych w Polsce. Prace nad nią zapoczątkował dr Adam Bar, historyk literatury i bibliograf, kustosz Biblioteki Jagiellońskiej, który w 1943 r. rozpoczął gromadzenie materiałów do bibliografii literackiej XIX w. W 1953 r. prace nad bibliografią przejął Instytut Badań Literackich w Warszawie.

W bibliografii uwzględniono ponad 2200 tytułów czasopism.

Baza rejestruje publikowane w prasie teksty literackie, a także artykuły z pogranicza literatury i piśmiennictwa użytkowego (min. reportaże, recenzje, eseje, wspomnienia).

Bazę można przeglądać według zdefiniowanych indeksów, np. autor, tytuł, temat, gatunek, itp. lub zastosować przeszukiwanie zaawansowane, które umożliwia wielokryteriowe selekcjonowanie zapisów bibliograficznych.

Wszystkie pytania dotyczące baz z zakresu literatury i językoznawstwa prosimy kierować na adres e-mail: anna.grzeda@uj.edu.pl lub do Sekcji Informacji Naukowej (e-mail: oinka@uj.edu.pl, tel. 12 663-35-11, p. Anna Grzęda).

Data opublikowania: 10.09.2018
Osoba publikująca: Mirosław Kubic