Wystawa - "...pisać listy potrafią tylko kobiety"

Termin: 03.03.2017 - 22.03.2017
Miejsce: sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej, w nowym gmachu (wejście od ul. Oleandry 3), wystawa czynna: pon - 10-17, wt.-pt. - 10-15
Organizator: Biblioteka Jagiellońska, Instytut Filologii Germańskiej

Biblioteka Jagiellońska oraz Instytut Filologii Germańskiej zapraszają na wystawę pt. "…pisać listy potrafią tylko kobiety".

Na wystawie pokazane zostaną listy m.in. Rahel Varnhagen, George Sand, Marii Skłodowskiej-Curie, Sary Austin, Heleny Modrzejewskiej i wielu innych. Poza rękopisami niemieckojęzycznymi pokazane zostaną także listy znamienitych intelektualistek, pisarek i kobiet naukowców z Polski, Anglii, Francji czy Włoch. Dla przykładu wymienić można manuskrypty Marii Szymanowskiej, Gabrieli Zapolskiej, Olgi Boznańskiej, a także Mary Shelley czy Józefiny Bonaparte.

W zamyśle kuratorów, dr. Pawła Zarychty z Instytutu Filologii Germańskiej UJ oraz mgr Joanny Baster z Biblioteki Jagiellońskiej, wystawa powinna ukazać nie tyle mnogość samych autorek piszących listy po 1750 r., co przede wszystkim wskazać na ich ogromny wkład w kulturę polską i europejską, który dokonywał się także poprzez listy właśnie. Wystawa dotyczyć będzie ponadto aspektów, takich jak materialność, poetyka i estetyka listu kobiecego, listowniki i powieści epistolarne, list kobiecy w kulturze i literaturze, jego rola w emancypacji kobiet itd. Wystawę można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej, w nowym gmachu (wejście od ul. Oleandry 3)

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: http://www.ifg.filg.uj.edu.pl/frauenbriefe

Data opublikowania: 24.02.2017
Osoba publikująca: Mirosław Kubic