Salon Literacki Jagiellonki - Promocja książki Patrycji Pauli Gas "Dajakowie. Wolni ludzie z Borneo"

Termin: 13.06.2017
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, wejście od ul. Oleandry 3, sala konferencyjna w nowym gmachu, godz. 17.00, wstęp wolny
Organizator: Biblioteka Jagiellońska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ

Biblioteka Jagiellońska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ zapraszają na promocję książki Patrycji Pauli Gas "Dajakowie. Wolni ludzie z Borneo".

W dyskusji towarzyszącej spotkaniu uczestniczyć będą: prof. dr hab. Maria Flis (Instytut Socjologii UJ), mgr Simona Sienkiewicz (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ), mgr Zbigniew Janczukowicz (Uniwersytet Jagielloński) oraz Autorka.

"Dajakowie - wolni ludzie z Borneo to rezultat "podróży budzącej pytania", która mogła się odbyć dzięki rocznemu stypendium w Malangu na Jawie Wschodniej. Po roku, wyposażona w podstawowe kompetencje kulturowe, znając język, historię, normy, wartości, etykietę, zasady i konteksty kultury indonezyjskiej, Autorka wyruszała na Borneo, gdzie spędziła kolejny rok. Podróże kształcą wykształconych, ponieważ Patrycja Gas – jako człowiek Zachodu (studentka porównawczych studiów cywilizacji) - posługiwała się metodą tworzoną przez Comte’a i Spencera, Durkheima i Webera, Malinowskiego, Radcliffe-Browna, a także niezliczone zastępy mniej znanych badaczy. To właśnie ta metoda pozwala rekonstruować oraz rozumieć wzory ewolucji i dyfuzji kultury.

Książka autorstwa Patrycji Gas ma walor dydaktyczny. Jest dobrym przykładem połączenia antropologii podróży z antropologią dialogu i powinna być obowiązkową lekturą na wszelkich studiach kulturoznawczych i nie tylko."

Prof. dr hab. Maria Flis

Patrycja Paula Gas (ur. 1988) – antropolog, kulturoznawca, trener kompetencji międzykulturowych, doktorantka na Wydziale Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, absolwentka Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiowała na Universidad de Cádiz w Hiszpanii oraz w VEDC Malang na Jawie Wschodniej. Dwukrotnie otrzymała stypendium Prezesa Rady Ministrów (2005, 2006). Przyznano jej również stypendium w ramach indonezyjskiego programu DARMASISWA (2012/2013). Ukończyła Akademię Opowiadaczy Teatru NN w Lublinie (2016). W latach 2012–2014 prowadziła badania antropologiczne na Jawie i Borneo. Obecnie zajmuje się badaniami porównawczymi ekowiosek i ruchów alternatywnych w Polsce i za granicą. Organizuje warsztaty z edukacji wielokulturowej oraz pracuje nad wykorzystaniem storytellingu w poszerzaniu kompetencji międzykulturowych.

Data opublikowania: 06.06.2017
Osoba publikująca: Mirosław Kubic