Wystawa - "Ogród dziwny Drzewa w miniaturach średniowiecznych"

Termin: 06.07.2017 - 28.07.2017
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, hol główny, wejście od ul. Oleandry 3
Organizator: Biblioteka Jagiellońska

Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy "Ogród dziwny Drzewa w miniaturach średniowiecznych", które odbędzie się 5 lipca 2017 o godz. 17.00 w holu Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3).

Wystawa czynna: 6-28 lipca 2017 w godzinach otwarcia biblioteki

Wystawa wykonanych wedle średniowiecznych technik miniatur, których wspólnym mianownikiem jest drzewo.

Drzewa towarzyszą nam jako nieodłączny element krajobrazu, w którym żyjemy. Jeszcze bardziej odczuwano to w średniowieczu, kiedy Europa pokryta była gęsto lasami. Drewno służy człowiekowi do wielu czynności codziennego życia. Jest źródłem ciepła, kiedy dokłada się drew do ogrzania domostwa lub ugotowania strawy. Wiele przedmiotów otaczających człowieka wykonane jest z drewna. Z drzewa zrywa się owoce, które go żywią. Drzewo jest więc naturalnym bohaterem wielu średniowiecznych miniatur, choć często tylko jako dyskretny drugoplanowy aktor. Tak będzie w wielu scenach przedstawionych na miniaturach, które rozgrywają się w plenerze. Aby podkreślić ten fakt miniaturzyści malują naturalny element krajobrazu, jakim są drzewa na przedstawieniach, takich jak zwierzęta z bestiariuszy średniowiecznych, sceny polowań z Livre de Chasse czy sceny biblijne: spotkanie Marii Magdaleny ze Zmartwychwstałym Chrystusem, sen Nabuchodonozora, przedstawienie stworzenia świata i wiele innych.

Drzewa pojawiają się też na miniaturach średniowiecznych jako pierwszoplanowi bohaterzy w traktatach, które zawierają opisy roślin. Przykładem takich dzieł są Tacuinum sanitatis – średniowieczny podręcznik zdrowego stylu życia, Historia Plantarum czy Tudor Pattern Book.

Wyobraźnia średniowiecznego miniaturzysty jest ogromna. Nie znajdziemy dwóch takich samych drzew wśród niezliczonych zachowanych rękopisów. Czasem drzewa są dziwne, nie pasujące do znanych nam roślin. Kto widział niebieskie drzewo?! Wszystkie jednak mają wiele uroku dlatego z przyjemnością pochyliliśmy się nad pracami, które przedstawiamy Państwu na tej wystawie.

Zapraszamy!

Data opublikowania: 28.06.2017
Osoba publikująca: Mirosław Kubic