Salon literacki "Jagiellonki" - promocja książki Katarzyny Mroczkowskiej-Brand "Deportowani z życia. Nowe głosy w narracjach literackich i ich kolonialne konteksty"

Termin: 11.10.2017
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, ul. Oleandry 3, sala konferencyjna w nowym gmachu, godz. 18.00, wstęp wolny
Organizator: Biblioteka Jagiellońska, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Biblioteka Jagiellońska i Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na promocję książki Katarzyny Mroczkowskiej-Brand "Deportowani z życia. Nowe głosy w narracjach literackich i ich kolonialne konteksty".

W dyskusji towarzyszącej promocji udział wezmą: prof. dr hab. Jerzy Jarzębski (Wydział Polonistyki, UJ), prof. dr hab. Anna Krasnowolska (Instytut Orientalistyki, UJ), dr Agnieszka Gondor-Wiercioch ( Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, UJ), dr Urszula Tes ( Instytut Kulturoznawstwa, Akademia Ignatianum w Krakowie) oraz Autorka.

Książka Deportowani z życia rzuca światło na teksty wyróżniające się jakością i nowatorstwem w przekazie literackim doświadczeń tych, których kolonializm pozbawił swego miejsca na ziemi. Słyszymy głosy ostatnich żyjących z danego plemienia Indian, słyszymy śpiew zwołujących się do zbiorowego samobójstwa niewolników płynących przez Atlantyk, szepty kobiet wspierających się nawzajem w żałobie po synach i mężach uprowadzonych w nocy...

Analizie i interpretacji powieści amerykańskich, afrykańskich i karaibskich autorów, jak Louise Erdrich, Leslie Marmon Silko, James Welch, Sherman Alexie, Leonora Miano, Toni Morrison, Chimamanda Ngozi Adichie, Simone Schwarz-Bart, Maxine Hong Kingston, Julie Otsuka, Sam Selvon czy Zadie Smith, towarzyszy prezentacja tekstów z literatury faktu: autobiografii, spisanych wspomnień świadków wydarzeń oraz zarys kontekstu oparty na publikacjach historyków, antropologów i autorów reportaży.

"To książka par excellence literaturoznawcza i komparatystyczna, skupiona na opisie i analizie współczesnych nurtów opowieści o zagładzie tworzonych przez autorów o niedefinitywnej, swoiście mieszanej tożsamości. Kulturowe melanże dają dzisiaj pisarzom i pisarkom szczególnie spotęgowane umiejętności widzenia i interpretowania świata. Katarzyna Mroczkowska-Brand jest doskonałą, bardzo wszechstronną interpretatorką takiej literatury. Jej praca wprowadza nas w fascynujący świat artystycznej wyobraźni twórców z kulturowego pogranicza i czyni z omawianych fenomenów rzeczywistość w jakimś sensie jednorodną. Pokazuje, jakie zbrodnie mogą stanowić podłoże dzisiejszych zjawisk multikulturalnych i jak pisarz - członek nowoczesnego społeczeństwa - może zachowywać głos pierwotnej Wspólnoty".

Z recenzji prof. dr. hab. Jerzego Jarzębskiego


 

Data opublikowania: 26.09.2017
Osoba publikująca: Mirosław Kubic